Duyuyorum Ama Anlamıyorum.Neden ?

Duyuyorum Ama Anlamıyorum.Neden ?

Duyuyorum ama anlamıyorum sorunu işitme kayıplı bireylerde en sık karşılaşılan problemlerden birisidir. Öncelikle işitme temel anlamda nasıl gerçekleşir ondan bahsedelim.

Çevremizde oluşan akustik ses sinyalleri kulak kepçesi tarafından toplanır. Dış kulak yolundan orta kulağa iletilerek burada kazancı arttırılan seskokleaya iletilir. Koklea bu akustik ses enerjisini elektrik sinyallerine çevirip merkezi sinir sistemi olan beyine ANLAMLANDIRMAK üzere iletir. Tam olarak; sensörinöral işitme kaybı olarak adlandırdığımız kokleada oluşan hasarlar sonucu beynin işlemleme süreci aksamaktadır.

Bu sebeple işitme cihazına erken dönemde başlamak işlemlemede oluşabilecek bozuklukların önüne geçmektedir.

Ne yapmalıyım? Nasıl cihaz tercih etmeliyim?

Öncelikle kalabalık ve yüksek sesli ortamlarda konuşmayı anlamakta zorlanıyor, televizyonu çevremize oranla daha yüksek sesle dinliyor ve kelimeli anlamakta güçlük çekiyorsanız yüksek teknoloji cihazlara yönlenmeniz bu noktada çok önemlidir. Gürültü baskılama özellikli, çift mikrofonlu ve yapay zeka destekli cihazlar her ses spektrumunda işlemlemenize yardımcı olacak, bulunduğunuz ortam içinde ses taraması ve geçişleri yaparak seslerin kazancının optimum düzeyde iletmesini sağlayacaktır.