Cihazımı Kaç Yıl Kullanabilirim?
Uzmanından Tavsiyeler
Uzmanından Tavsiyeler

Cihazımı Kaç Yıl Kullanabilirim?

Yeni aldığım işitme cihazını kaç yıl kullanabileceğim?

Her elektronik cihazda olduğu gibi işitme cihazlarının da bir kullanım ömrü vardır. Firmalar ortalama 5 yılda bir cihaz değişimi önermektedir fakat bu, beş yılını dolduran her cihazın değişmesi gerektiği anlamına gelmez. Cihazda yaşanan arızalar için teknik servisten destek almaya devam edebilirsiniz ancak bazen çok eski ve artık üretimi olmayan cihazların yedek parça temininde yaşanan sıkıntılar nedeniyle cihazın tamiri yapılamayabilir. Bu durumda cihazı yenilemek en doğru seçim olacaktır.

İşitme cihazı seçiminde odyoloğunuz işitme kaybınızın ilerlerme seyrini göz önünde bulundurarak işitme kaybınız arttığında cihazın kazancını da artırabileceği şekilde cihaz uygulaması yapacaktır. Fakat bazı özel durumlarda işitme kaybınız beklemediğimiz şekilde hızlı ilerleme gösterebilir. Bu durumda cihazınızın kazancı artık işitme kaybınız için yeterli değilse, cihazınız çalışır durumda olsa dahi cihaz değişimine gidilmesi gerekebilir.

Özetle işitme cihazınız işitme kaybınız için yeterli ve çalışır durumdaysa, sizin kişisel istek ve ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa cihaz değişimi yapmak zaruri değildir. Fakat yeni cihazlarda olan gelişmiş özellikleri kullanmak istiyorsanız, işitme cihazınız işitme kaybınıza yeterli gelmiyorsa veya arızasının tamiri mümkün değilse yeni bir işitme cihazı kullanmanız gereklidir.

Unutmayın, işitme cihazınızı daha uzun ömürlü ve verimli kullanmak için cihazınızın bakımını aksatmamalı ve en az yılda bir kez tekrar işitme testi yaptırarak cihazınızın ayarlarını mevcut işitme kaybınıza göre düzenlemesi için odyoloğunuzla iletişime geçmelisiniz. Cihaz değişim sürecinde odyoloğunuz size en doğru çözümü sunacaktır.