SGK Anlaşmalıdır

Çağrı Merkezimiz 444 95 30
Çalışma Saatlerimiz Pzt - Cmrt 09-18

Çocuklarda İşitme Kaybı

ÇOCUKLARDA İŞİTME

 

Pediatrik grupta işitme kaybının; bilişsel, sosyal, duygusal ve sözel dil gelişiminde olumsuz etkileri mevcuttur. İşitme kaybının erken teşhisini sağlamak ve uygun müdahale ile takip sürecini devam ettirmek, daha ileri yaşta tedavi edilen çocuklara kıyasla daha iyi bir dil, konuşma ve sosyal-duygusal gelişimi sağladığı bildirilmiştir. Kullanıcının işitme kaybına en uygun şekilde ayarlanmış işitme cihazının konuşmayı ayırt etme ve anlama yeteneğini arttırarak işitsel performansı optimum düzeye  çıkarttığı belirlenmiştir. Pediatrik grupta kullanılan işitme cihazları, tüm konuşmaların duyulabilir olmasını ve duyulabilen en yüksek ses seviyesinin güvenli bir seviyede olmasını sağlaması gibi çeşitli özelliklere sahip olması bakımından yetişkinlerin kullandığı işitme cihazlarından farklı olmalıdır.

 

 

İŞİTME KAYBI NEDENLERİ: İşitme kayıpları doğuştan veya sonradan olabilir. Doğuştan olan işitme kayılarının %60’ı genetik nedenlidir. Genetik olmayan nedenler ise hastalıklar, hamilelik sürecinde geçirilen hastalıklar, doğum esnasında ki problemler olabilir.

   Bunların yanı sıra çeşitli hastalıklar, kulağa darbe gibi nedenlerden kaynaklı olarak sonradan ortaya çıkan işitme kaybıda görülebilir.

 

İŞİTME KAYBI TÜRLERİ: 

 

İletim Tipi İşitme Kaybı: Dış ve orta kulak problemlerinden kayaklanan, sesin iletiminde ki azalmadan kaynaklanır. Kulak kiri birikmesi, dış kulak iltihabı, orta kulak iltihabı gibi sebeplerden kaynaklanır.

 

Sensörinöral Tip İşitme Kaybı: İç kulak veya beyine sesi ileten işitsel yollarda ki problemlerden kaynaklanan işitme kaybıdır.

 

Mikst Tip İşitme Kaybı: Hem iletim tipi işitme kaybı hemde sensörinöral tip işitme kaybının bir arada görüldüğü işitme kaybıdır.

 

 

İşitme Kaybı Belirtileri: 

 

*Yüksek seslere tepkisizlik

*Televizyonu normalden yüksek seviyede dinleme veya normal ses seviyesindeyken televizyona yakın oturma

*Görme alanı dışında ki konuşma seslerini fark etmeme

*Konuşmaları tekrar ettirmeÇocuklarda İşitme Kaybı